vklase (vklase) wrote,
vklase
vklase

Visokie niekai ne apie bebrą

Pradėsiu nuo pareiškimo.Gerb. radijo stotie „Lietau“ ir konkrečiai didž.gerb. Gintarai Zdebski,

Išloopinkit savo playlistą k jejnoj materi (oops, parašiau kaip ant durniaus), tai yra, iškilpinkite savo grojaraštį pagaliau, o tai aš jau atmintinai moku, prie kurios sankryžos mangės dainuos apie tai, kad yra iki pusės vienmarškinės, kuriame posūkyje kitos damos aiškins, kaip jos vidury žemyno ilsisi prie vandenyno, ir kurį miškelį pravažiuojant čigonaitis skųsis, kad negali nuryti meilės.

O tai pereisiu prie „Pūko“ (ak, kodėl kodėl numiro RC2...).

Kad jau apie radiją.

Vakar klausausi aš Vidmanto Valiušaičio vedamos diskusijos „Žinių radijuje“ apie gerb. televizorius ir girdžiu, kaip Saulius Spurga formuluoja apie objektyvumą, pilietinę poziciją ir kaip visada vertybes. Ir suprantu, kad ne apie tai reikėtų formuluoti. O apie balansą. Nes televizorius nerodo realybės. Jis rodo daktaro Moro salos vivisektorių sukomponuotus monstrus.

Tiesa, skaitantiems vieną afrikietišką tinklaraštį televizoriaus gimtinėje žiūrėti išvis nereikia – ten, sakmėse iš Afrikos, yra ir pasakojimo stilius, ir dalyko išmanymas. Man tik norėtųsi, pavyzdžiui, kad nuo šokių apžvalgų kada nors būtų pereita ir prie žinių laidų studijų. Bet suprantu – Afrikoje už lietuviškų TV apžvalgas moka net ne bananais, o tik jų žievėm, todėl ir nedrįstu nieko garsiai reikalauti. Sakau – norėtųsi.

Taigi, apie balansą. Klausiausi diskusijos vairuodamas. Kaip ir beveik visi čia daro. Ir galvojau – va, kiek aplinkui mašinų, ir juk nemaža dalis (o gal net ir didžioji dalis) vairuoja padoriai, mandagiai, laikosi taisyklių, jau kokie treji ar ketveri metai praleidžia pėsčiuosius perėjose (vis dėlto pasivažinėjimai po Europą ką ne ką duoda). Daug čia mūsų, vairuotojų. Bet į žiniasklaidą galimybių patekti turi tik tie asilėliai (kuriuos anksčiau kažkodėl vis vadino ereliais), kurie neišvengiamai nusisuka sau sprandą (ir gerai dar, jeigu tik sau).

Ir va taip veikia televizorius.

Kodėl mūsų žinių laidos prasideda nuo trijų kriminalinių arba kvazikriminalinių siužetų, po to papasakojama, kad Šanchajaus zoologijos sode liūdi panda, o po to prasideda kriminalinė kronika?

Po to – sportas, kur papasakojama apie kiekvieną krepšinio lygą, kurion bent kartą buvo užsukęs lietuvis, apie visus krepšinio turnyrus, įskaitant darželinukų, ir priduriama – o, čia kažkaip dar netyčia kažkokia lengvaatletė laimėjo auksą.

Po to – orai, tekstą apie kuriuos sinoptikai kaip parašė balandį, taip iki šiol beveik ir nekeitė (na, karščiai privertė pakoreguoti šiek tiek): „apsiniaukę su pragiedruliais, vietomis galimi krituliai, vėjas silpnas iki vidutinio, kai kur galimas škvalas.“

Viskas.

Kodėl publicistinės laidos apie tai, kaip kas kur kiek pavogė, nudobė, apgavo, prismaugė, nušvilpė, atspardė ir nugvelbė? Arba apie tai, kad Seime – vieni ... (įsirašykite sau patinkantį apibūdinimą). Arba apie tai, kad ministras krapšto nosį.

Kodėl nepašnekame tokiomis, atrodytų, paprastomis temomis: „Ar yra iš viso protingos būtybės Visatoje?“ (kartais homo sapiens tokiomis laikyti nė nesinori), „Ar yra tik likimas, ar žmogus turi laisvą valią?“, „Kas būtų, jeigu būtų?..“ (na, kas nors)?

Aš suprantu, kad būtent blogos naujienos yra žiniasklaida, o geras vadina kitaip.

Ir suprantu, kad blogos naujienos joja ant arklio, o geros eina pėsčios.

Bet vis dėlto – juk pilnos gatvės žmonių, padoriai vairuojančių. Kodėl vis reikia pasakoti apie tuos nevispročius savižudžius ir žudikus už vairo?

Gal galima šiek tiek slinktelėti link pusiausvyros? Ir tada gyvenimas apibus ekrano širmos galbūt taps šiek tiek gražesnis.

Atsiprašau, jeigu ką užgavau.

Tags: visokie niekai
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 30 comments