vklase (vklase) wrote,
vklase
vklase

Dievas, kaip ir velnias, slypi smulkmenose

Kadangi nuoširdžiai tikiu, kad šitas blogas anksčiau ar vėliau taps pati operatyviausia, laisviausia ir smagiausia redaktoriaus ir būsimųjų autorių susitikimo vieta, tai susikaupsiu čia papasakoti, ką galvoju apie tekstą, rašomą žurnalui.


Tik iš tingėjimo – į kai kuriuos elektroniniu paštu ateinančius pasiūlymus galėsiu atsakyti tiesiog nusiųsdamas nuorodą.

Tekstas vertas žurnalo tuomet, kai atitinka vieną vienintelį kriterijų: yra įdomus. Ir tai visiškai nepriklauso nuo temos. Galima rašyti įdomiai ir apie Nesbitto lygtį, ir apie seratonino kiekį, ir apie Harį Potterį, Pierre'ą Cardiną bei žalsvąsias musmires. Apie visus šiuos dalykus lygiai gerai galima parašyti ir iki vėmimo neįdomiai. Ir tik nereikia man pasakoti, kad žmonės yra skirtingi ir vienam gali būti įdomūs bifurkacijos taškai, o kitam, žiūrėk – tik taškas G. Galima sukalti tokį tekstą, iš kurio paaiškės, kad daugelio likimuose mitinis taškas G ir yra bifurkacijos taškas. O pakeliui dar paaiškinti ir vieną, ir kitą terminą bei patiekti šiek tiek platesnius istorinius kontekstus.

Išsiaiškinęs sau šitą banalybę (o visos tiesos paprastai yra itin banalios), pradėjau kibti prie praeivių, pašnekovų ir giminių su klausimu: o kokie tekstai tau įdomūs? Vieni sakė, kad tokie, kai supranti, jog tekste pamatei tai, ko manai, kad niekas kitas ten nepamatys, kiti – kad tokie, kuriuose išgirsti savo minčių aidą ar pamatai savo patirčių atspindį. Aš pats eilinį kartą banaliai sau mąsčiau, kad galbūt tokie, kurie palieka „nesotumo“ įspūdį – norisi dar ir dar. Bet visi šie svarstymai nė kiek nepriartino prie rašymo technikos ir technologijos. Tai yra – kaip tai padaryti?

Galbūt tai tiesiog talento, Dievo spjūvio ant kaktos klausimas, tada nėra čia ko vargti. O galbūt yra kokie nors minimalūs, kaip ir kiekviename amate, principai (pvz., staliui – įrankiai turi būti aštrūs...ir pan.)?

Kol kas kaip aksiominius ir darbinius susiformulavau tokius principus – juos ir bandau sakyti bendradarbiaujantiems ar bendradarbiausiantiems autoriams (be abejo, ne RoRa, Giedriui Drukteiniui ar Ernestui Parulskiui – tie jau ir taip plunksnos paganiniai bei klaviatūros rostropovičiai):

a. Tema turi būti įdomi pačiam autoriui (fu, vėl banalu, bet tiek kartų esu matęs, kaip žmogus vargsta prie redaktoriaus pasiūlytos temos), tuomet tikėtina, kad tekstas bus įdomus ir kuriems ne kuriems skaitytojams. Jeigu ji neįdomi pačiam rašančiajam, tekstas nebus įdomus niekam. Pavyzdžių – pilna spauda.

b. Nebijokite „aš“ kaip veikėjo: matančio, pasakojančio, veikiančio – laikraštyje, naujienų agentūros pranešime ar mokslinėje brošiūroje tai neįmanoma, bet čia „aš“ yra ne tik leistinas, bet net ir pageidautinas. Nebijokite subjektyvumo – žmonėms įdomūs pirmiausia žmonės. Nebijokite savęs. Objektyvumas lai būna kur nors kitur. Žurnalui įdomus subjektyvumas.

c. Tekstą „padaro“ detalės – velnias ir Dievas slypi smulkmenose. Spalva, kvapas, judesys, garsas – duokite detalių, rodykite, o ne atpasakokite. Žinau, reikės atsiversti bent jau sinonimų žodyną, jeigu ne LKŽ, kad atrastumėt savo spalvų, garsų, judesių vardus. Bet juk sėdome teksto rašyti, ar ne? Ne „pasakė Petraitis“, bet „išstenėjo pagirių dvoką Petraitis“, ne „pasakoja Ilona“, o „mirksėdama ledo melsvumo akimis neužsičiaupdama žeria Ilona“, ne „raudona saulė“, bet „pritvinkusi/prinokusi saulė“ (hm, čia jau aš gal ir perdaug užlenkiau...:-)). Tai galioja personažams, interjerams, peizažams – visada.

d. Nebijokite juoktis. Specialiai nejuokinkite – iš to paprastai nieko neišeina – bet nebijokite. Žinau, mums, lietuviams, su humoru vis dar kartais būna „įtemptukė“. Bet juk ironija ir sarkazmas kartais vis dėlto prasikala pro šitą nuobodų rimtumo asfaltą.

Ir viskas. Jeigu pamatysiu tekstą su bent jau rudimentiniais šių principų požymiais – drąsiai galime kalbėtis toliau.

Tiek šios dienos papostringavimų. Ir, beje, labai atsiprašau, kad vakar nieko į blogą nesudėjau – tikrai tikrai nebuvo laiko.Tags: redaktoriaus pabambėjimai verandoje
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments