vklase (vklase) wrote,
vklase
vklase

 • Music:

Seno bambeklio veranda-43


Rąstelių tako plyšiuose prie verandos prižėlė žolių. Kur ne kur – iš kažkur užnešti raudoni dekoratyviniai kiškio kopūstai.

 

Tegul bus epigrafas. Lelandas Modesittas, „Atsiskyrėlių salos magija“ ( „The Magic of Recluce“, 1991):

„Man atrodė, kad mano senasis mokytojas, magistras Kervinas, buvo vienas iš jų, nors paprastai mes nelaikėme magistrų Meistrais. Ir vieni, ir kiti sudarė vieną ordiną, bet magistrai davė paprastiems žmonėms žinių pagrindus ir buvo jiems gerokai artimesni nei Meistrai.

Kad ir kaip ten būtų, medžio savybėms mokytis, skaityti sąsiuvinius ir korteles pildyti aš sugaišau bemaž metus. Ir tik tuomet man patikėjo gaminti paprasčiausius daiktus – lenteles duoną pjaustyti.

– O kodėl ne? Juk turi jas kažkas daryti! Ir daryti kaip reikiant – taip, kad jų nepaliestų chaosas. Beje, šis darbas ne toks ir vienodas. Gali pamėgdžioti kurį nors iš mano pavyzdžių arba sukurti savo. Tik jei norėsi daryti savaip, parodyk man piešinį. Pirmiausia jį kartu pažiūrėsime, o toliau jau pats.“

Prisiminęs vieną kitados gautą patarimą, šiuokart neketinu samprotauti apie kokias nors aukštas materijas.

Verčiau tiesiog bukai surašysiu teksto rašymo schemą – tai tik vienas įmanomas iš daugelio variantų, savaime suprantama. Ir savaime suprantama – galima labai įvairiai. Apie daugelį atskirų dalykų esu jau čia rašęs, dabar, sakau, tiesiog bukai padedu šabloną.

Tokie virtuozai, kaip Drukteinis (taip, Giedriau, po mūsų šios dienos pačiauškėjimo aš tyčia parašiau šitą sakinio dalį), aišku, į visą šitą aritmetiką gali nekreipti dėmesio.

Jeigu bus laikomasi čia aprašytų žingsnių, yra 68 procentų tikimybė, kad tekstas man patiks.

Pavadinimas

Rašomas paskiausiai, išgriebiamas labiausiai kabinantis vaizdas (nebūtinai sakinys). Daugiausia keturi žodžiai, brūkšnių, dvitaškių, klaustukų geriau vengti.

Įžanga (lead)

Kalbama nuo „Aš“ – betarpiškas pasakotojo įspūdis apie ką nors. Ką matau/mačiau, girdžiu/girdėjau ir pan. Labai konkrečiai, detaliai. Daugiausia 300 ženklų su tarpais.

Įvadinė pastraipa (capsule paragraph)

Suformuluojame klausimą, kuris mus sudomino – o dėl ko mes čia išvis rašome? Kodėl žmonės mažiau tuokiasi, kodėl kolekcionuoja pašto ženklus, kodėl yra nuogo kūno draudimas kai kuriose kultūrose, kodėl „The Beatles“ iširo? Ir taip toliau be galo. Dažniau – „kodėl?“ Paramstome autoritetais – knygų ar pašnekovų, pateikiame pavyzdžių – istorinių, iš savo patirties.

Pirmoji dalis

Einam ieškoti atsakymo į mus sudominusi klausimą. Klausiame protingų šaltinių, ieškom protingų šaltinių internete ir knygose. Kalbamės su žmonėmis. Pasakojam, kaip visa tai darome. Labai konkrečiai pasakojame, o ne „sakė“, „pasakė“, „teigė“. 3000 ženklų su tarpais.

Paantraštė (subhead)

Įvedam į antrąją dalį – rašymo principai kaip pavadinimo. Ne daugiau trijų žodžių.

Antroji dalis

Kuris nors iš mūsų pirmosios dalies pašnekovų, be jokio abejo, pasakys ką nors kontroversiško – tuo būdu pasiūlys mums naują knisimosi kryptį. Einame ja – ieškome kito šaltinio/kitų šaltinių, pasakojame kaip tai darome. Su konkrečiomis detalėmis. Labai konkrečiomis detalėmis. 3000 ženklų su tarpais.

Paantraštė II

Elgiamės analogiškai kaip su pirmąją paantrašte.

Trečioji dalis

Na, negali taip būti, kad du požiūriai išsemia visus galimus atsakymus į klausimą. Ieškome variantų. Remdamiesi tais pačiais principais, kur tik ką išdėlioti. 3000 ženklų su tarpais.

Pabaiga

Grįžtame prie „aš“, prie savo labai subjektyvių ir labai asmeniškų potyrių, apibendrinam savo atsakymų į beprotiškai svarbius klausimus paieškas – o kaip tam „aš“ dabar atrodo, nuėjus visą ieškojimo keliuką? Daugiausia 500 ženklų su tarpais.

Iliustracijų idėjos (jeigu ne pačios iliustracijos), parašai po iliustracijom.

Prisiminti, kad bent viena turės būti tikrai didelė – pirmajame temos atvarte, todėl geros kokybės ir neprišiukšlinta.

Siūlomos citatos (blurb)

Vientiso teksto nuoboduliui suskaldyti ir/ar į atskirus dalykus atkreipti dėmesį – gali būti ištrauktos iš teksto, gali būti iš kur nors kitur, bet į temą.

Siūlomi informaciniai blokai (sidebox)

Statistinė, istorinė, kontekstinė informacija.

Pakartosiu – šiaip jau variacijų gali būti tūkstančiai. Bet duonos pjaustymo lentelių (ir galbūt net lentynėlių) lygyje šito visai užteks.

Ir – žinau, kad žurnale spausdinu tekstų, kurie neperšoka mano nustatytos kartelės, o pralenda po ja. Dėl visokių priežasčių – įkyrėjo, tegul bus paskatinimas, tema įdomi – daug jų, tų priežasčių. Bet juk jeigu nepradėsi eiti, tai niekur ir nenueisi, ar ne?

O tarp kitko. Aš juk senas, nežinau, ko ten mokyklose dabar moko. Tai va – knygynuose guli kuo puikiausias daiktas, parašytas Zitos Nauckūnaitės. Vadinasi jis „Teksto komponavimas. Rašymo procesas ir tekstų tipai“. Tikrai labai neblogas. Ypač pradedantiesiems, nors, tiesą sakant, ir kūrybos sketsakaliams pravers. Pacituosiu anotaciją: „Tikra bėda būti raštingam ir... nemokėti rašyti. Atpažįstate save? Vadinasi, tai vadovėlis ir Jums.“ Jeigu kas nors iš užsukusių į šitą nuo lietaus pajuodusią verandą dar vis neapsigalvojo ir tebenori rašyti – pirmyn.

Ir dar vienas „o tarp kitko“. Savaitgalį atsibudau su pačiu paskutiniu tirpstančio sapno įspūdžiu: skaitau Aristotelį, o ten parašyta: „Žmonėms įdomi žmonių drama.“

Eisiu pasitikrinsiu, ar teisingai sapnuoju.

 

Tags: redaktoriaus pabambėjimai verandoje
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 19 comments