vklase (vklase) wrote,
vklase
vklase

Lingvistikos apologija


Išvarėt mane naršyti knygynų kalbotyros ir žodynų lentynose, tai dabar ir srėbkite.

 

Viename mačiau knyga, kuri vadinasi „Valso valstybė“. Pavarčiau – regis, iš tos serijos, kur aiškinama, kad Rasų šventės pavadinimas kilęs iš egiptiečių dievo Ra. „Valsas“ ir „Valstybė“, be abejo, anot rašytojos, yra vienašakniai žodžiai. Keista, kad į tą pačią puokštę netilpo dar valcavimas, validolis ir ispanų miestas Valjadolidas – juk visi gali matyti, kad senovėje ten gyvenę lietuviai, ar ne? Pagal pavadinimą.

Kitados, kai dirbau „Literatūroje ir mene“, atėjo žmogus. Žmogus buvo iššifravęs Kretos linijinį A ir B raštą. Pasirodo, vienas iš tekstų buvo lietuvių kalba – elegija „Vytilė“. Žmogus pateikė man kažkurio Gomelio technikumo pažymą, kad viskas ten teisybė. Norėjo šitą proveržį istorijoje, archeologijoje ir kalbotyroje apdainuoti.

Šitos legendos yra aptarinėjamos lietuviškoje tinklaraštijoje iki šiol. Tyčia neduosiu nuorodų, kas norės, susiras.

Aš šiaip jau už svajones – lai žmonės tik svajoja. Geriau tegul skaito kliedesius apie žemaičių sąmokslą nei geria pilstuką. Bet.

Lingvistika yra mokslas, nuo XIX a. – pakankamai tikslus. Nors universitete mano specializacija buvo literatūra, bet privalomuoju būdu teko lyžtelėti ir istorinės gramatikos, ir kitų panašių džiaugsmų.

Padėsiu tinkle rastas akademiko Andrejaus Zalizniako pastabas apie tai, kaip atskirti lingvistikos saviveiklininkų kūrinius (tik vietoj „rusų“ įrašiau „lietuvių“).

Požymiai, kad turime reikalų ne su mokslu – jeigu randate tokius teiginius, toliau tekstus skaitykite kaip grožinę literatūrą:

1) vienas garsas gali pereiti į kitą nekreipiant dėmesio į kalbą ir laikotarpį;

2) balsiai neturi reikšmės, svarbus tik priebalsių pamatas;

3) žodis A atsirado dėl to, kad žodis B buvo perskaitytas atvirkščiai;

4) toks ar kitas senovinis užrašas iš tos ar kitos šalies perskaitomas lietuviškai;

5) Kokio nors miesto, upės ar šalies pavadinimas A – tiesiog iškreiptas lietuviškas žodis B, iš to matosi, kad toje šalyje kitados gyveno lietuviai arba kad jie ją valdė;

6) Viena ar kita kalba atsirado iš lietuvių kalbos – tos, kuria mes dabar kalbame;

7) Prieš 3000, 5000, 10000 ar 70000 metu lietuviai – būtent lietuviai, o ne jų ir kitų tautų bendri biologiniai protėviai – ką nors kur nors nuveikė.

Gero, šviesaus savaitgalio.

Tags: prie virtuvės stalo
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments